Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 2 paź 2014, o 13:24

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Wędzarnie domowe - gotowe urządzenia i schematy funkcjonalne 
Autor Wiadomość

Był: 21 wrz 2014, o 19:52

Załoga: ROGER-y
Twoja budka: Ducato CONCORDE
Tel. nr: 601-353-601
gg: 509191

Ostrzeżenia: 0
 Wędzarnie domowe - gotowe urządzenia i schematy funkcjonalne
WĘDZARNIE –urządzenia kompletne i schematy funkcjonalne

Wracając do tematu …. zacznę od krótkiego przedstawienia dostępnych na naszym rynku gotowych urządzeń wędzarniczych. Konstrukcji tych jest sporo i części pewnie zupełnie nie znam bo są produkowane rzemieślniczo aby nie powiedzieć chałupniczo skupie się więc na wędzarniach znanych i przetestowanych przez szersze grono użytkowników.
Polskim producentem jest Borniak skąd inąd z pięknego miejsca w Polsce z historią ciekawą i wartą oddzielnego wątku bo jest to Borne Sulinowo ( link borne Sulinowo)…. Na szczęście znowu Polskie … ;)
Produkowane i sprzedawane są dwa urządzenia UW-70 i UW-170
UW-70 to mała wędzarnia o pojemności 70l co umożliwia uwędzenie około 10kg wsadu jednorazowo. Komora jest metalowa izolowana co poprawia funkcjonalność wędzarni. Urządzenie jest wyposażone w generator dymu GD-01 ich własnej konstrukcji który raz zasypany drobnymi zrębkami (gradacja „3”) umożliwia bezobsługową pracę i wytwarzanie dymu przez około 8 godzin. Generator posiada podajnik wiórów działający na zasadzie podajnika śrubowego który dostarcza odpowiednie porcje zrębków na elektryczną grzałkę 110W zapewniającą żarzenie się „paliwa” i produkcję dymu. Sama szafa jest wyposażona w grzałkę elektryczną o mocy 500W sterowaną termostatem co umożliwia stabilną pracę w zakresie temperatur od 30-120st C.

Obrazek

UW-170 jest większą siostrą opisanego wyżej urządzenia generator i grzałka szafy są identyczne większa jest pojemność komory wędzarniczej, która wynosi 170l co umożliwia jednorazowe umieszczenie ponad 20kg wsadu.

Obrazek

Cena mniejszej wędzarki na dzień dzisiejszy to około 1300pln a większej 1850pln.

Parę słów dotyczących eksploatacji. Obydwa urządzenia umożliwiają stosunkowo proste przygotowanie wędzonek nawet zupełnie początkującym użytkownikom. Konstrukcja generatora wymaga stosowania drobnych zrębków wędzarniczych o gradacji “3” i o tym należy pamiętać stosowanie grubszych może spowodować zablokowanie podajnika i uszkodzenie generatora. Tego typu zrębki są bez problemów dostępne w kraju. Borniak sprzedaje praktycznie wszystko do swoich urządzeń.
Więcej informacji na stronie producenta: http://borniak.pl/

Kolejną wędzarnią dość popularną jest Bradley Smoker ORIGINAL
Obrazek
To również urządzenie kompaktowe wyposażone w generator dymu i 500W grzałkę elektryczną sterowaną termostatem. Generator dymu zasilany jest nie zrębkami lecz specjalnym brykietem o nazwie bisquettes, które są dostępne tylko od Bradleya i nie są tanie, ale taka konstrukcja umożliwia wędzenie różnymi rodzajami drewna w poszczególnych fazach wędzenia co wpływa na bukiet smakowo zapachowy wyrobu i kolor. Uzyskujemy to układając w odpowiedniej kolejności „pastylki bisquettes” w zasobniku generatora. Wędzarnia ta jest relatywnie mała wymiary (wys./szer./dł.) w cm: 79/43/36 i głównie na to i na rodzaj paliwa i jego cenę narzekają użytkownicy. Największa wędzarnia Bradleya ma wymiary wymiary (wys./szer./dł.) w cm: 107/51/46. Dostępne są również wersje ze sterownikami cyfrowymi gdzie programujemy konkretne czasu i temperatury grzania jak i tryby pracy generatora dymu.
Obrazek
Obrazek
Teraz ceny mały Bradley kosztuje 1 990pln a ten większy ze sterowaniem cyfrowym to już koszt 2 990pln.

Kolejną Polską konstrukcją ale już praktycznie profesjonalna jest wędzarnia Stawiany

Obrazek

Urządzenie jest duże i umożliwa obróbkę całego wsadu od A do Z włącznie z parzeniem nie znam użytkownika prywatnego który używa takiego sprzętu do potrzeb rodzinno-domowych ale pokazałem je bo kiedyś chciałbym mieć taki kombajn … niestety cena zabija … 

Ale pomysłowość ludzka nie zna granic i tyle konstrukcji co wędzarników. Tak jak większość z nas zaczynała od namiotów i przyczep tak w przypadku wędzenia tradycyjnego takim kultowym początkiem jest beczka przykrywana workiem jutowym …

Obrazek
Praktycznie każda wędzarnia niezależnie od konstrukcji działa na takich samych zasadach
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ale przecież nikt nie powiedział że beczka musi być konstrukcją prymitywną i brzydką nie pasujacą do ogrodu bo można i tak ….
Obrazek

Albo taka ……. Wykonana z betonowych kręgów albo też z beczki i następnie omurowana, palenisko pozwala na upieczenie ziemniaków przygotowanie kociołka, ogrzanie łapek czy tez zwykłe patrzenie na otwarty ogień co niezwykle uspokaja.
Obrazek
Obrazek
Jak widać jest to konstrukcja prosta i bardzo często spotykana. Często spotykane są również konstrukcje stałe drewniane i murowane czy też kombajny grillo-wedzarnicze…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie mają swoje wady i zalety zarówno użytkowe jak i wizualne moim zdaniem najprostsze i najlepsze są konstrukcje drewniane ze względu na stosunkowo proste wygrzewanie komór i właściwości drewna powodujące zmniejszenie problemów związanych z wilgocią …
Używałem różnych wędzarni zarówno beczkowych (izolowanych i gołych), murowanych, kombajnów wędzarniczych ale najlepiej wędzi mi się w drewnianej skrzyni …. Każdy ma jakieś swoje preferencje. W kolejnym poście przedstawię swoją konstrukcję.

Robert ;)
601-353-601
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

13 sty 2011, o 21:45

Post Moja wędzarnia skrzyniowa składana
MOJA WĘDZARNIA SKRZYNIOWA
Obiecałem opisać swoją wędzarnię ….. Jest to składana wędzarnia skrzyniowa zrobiona z boazerii, cztery ściany na zawiasach bez „spodu” z deklem wyposażonym w regulowane odprowadzenie dymu. Medium grzewczym jest grill elektryczny z termostatem o mocy 2000W co przy temperaturze „0” stopni pozwala rozgrzać wędzarnie do 110st C. Dym wytwarza dymogenerator Borniaka z podajnikiem sprężynowym zrębek i grzałka 110W zapewniającą ich spalanie lub generator mojej konstrukcji i wykonania opisany w innym wątku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

To są drzwiczki w ściance bocznej (gdy grill stoi wzdłuż umożliwiają regulację temperatury:
Obrazek
Obrazek

Tu mocowany jest dymogenerator Borniaka – na samym dole klapka do regulacji temperatury gdy grill stoi w poprzek
Obrazek

To złożona skrzynia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Grill z termostatem odpowiedzialny za temperaturę histereza termiczna około 4st C
Obrazek
Zamontowany generator Borniaka, grill I blacha osłonowa (przesunięta żeby było widać)
Obrazek
[IMG]http://lh3.ggpht.com/_NhkJLNZ0dJs/TS65mXvnSnI/AAAAAAAAATo/pMBtikuTlrU/s640/DSC_0535.jpg[IMG]
Temperatura jest kontrolowana przy pomocy termometru elektronicznego z 15cm sondą te termometry są bardzo dokładne mają małą bezwładność pomiarową oraz przydatne alarmy temperaturowe i timer.
Obrazek

Robert ;)
601-353-601

14 sty 2011, o 22:17

Był: 29 wrz 2014, o 16:57

Załoga: Marzena Paulina Jarek
Twoja budka: Bezdomny
Tel. nr: 505584620

Post Re: Wędzarnie domowe - gotowe urządzenia i schematy funkcjon
Dzisiaj dociepliłem wędzarnię 2 cm styropianem , w piwnicy mam tylko 5 stopni, a źródło ciepła nie chciało mi rozbujać wędzarni ponad 50 stopni , choć nie jest to konieczne , bo wędzę na zimno , oszczędność energii elektrycznej powinna być znacząca :witaj2

Temperatura w piwnicy 5 stopni / idealna do peklowania /

Obrazek

Wędzarnia jakby wyładniała , chociaż i tak była piękna _thumbsup

Obrazek

A te pióropusze brązowe z tyłu na ścianie, to ślady dymu z ostatniego wędzenia _lol

Obrazek

2 lut 2011, o 18:20

Dzisiaj wyczyściłem generator dymu środkiem do czyszczenia grilla

Było tam dużo .......... smoły i spieczonych zrębków , ale teraz jest czyściutki :raczka2

Obrazek

Obrazek

7 lut 2011, o 17:40

Koniecznie , jeszcze raz napiszę - koniecznie włączcie głośniki :witaj2

http://www.youtube.com/watch?v=1b35XYwD ... re=related

7 lut 2011, o 21:38

Był: 16 sty 2014, o 18:51

Załoga: KOCZORKI
Twoja budka: Maleństwo - Adria Izolka
Tel. nr: 509 700 826

oskp napisał(a):
Koniecznie , jeszcze raz napiszę - koniecznie włączcie głośniki :witaj2

http://www.youtube.com/watch?v=1b35XYwD ... re=related

Rewelacyjne nagranie zachęcające i uczące wędzenia. :clap Dzięki Oskp. :witaj2

7 lut 2011, o 23:01

Był: 23 wrz 2014, o 07:03

Załoga: TIMOT
Twoja budka: McLouis Glamys 22

mniam, mniam......ślinka cieknie _thumbsup

http://www.emkacamp.pl

8 lut 2011, o 07:34

Nie mniam mniam tylko do roboty Wojtuś....;)

Zmieniłem troszkę konstrukcję swojego generatora dymu i wyprodukowałem partię takich urządzonek teraz wytwarzanie dymu będzie proste i mam nadzieję że jeszcze paru z Was zachęcę do własnej produkcji....
Obrazek
By rkw1968 at 2011-02-10
Obrazek
By rkw1968 at 2011-02-10

Robert ;)
601-353-601

10 lut 2011, o 14:19

Roger - człowiek , który zrewolucjonizował wędzenie - ja osobiście dałbym Ci Nobla :witaj2 _clapping

10 lut 2011, o 14:24

Jareczku takich pomysłów po necie krążą dziesiątki .... ;) a ja leniwy jestem i lubię sobie pracę ułatwiać a nie utrudniać ...
No faktem jest ze w ten projekt włożyłem kawałek siebie .... dosłownie i w przenośni ... _rotfl :smieszek :smieszek :smieszek

PS
Chodzi mi po głowie pomysł w pełni automatycznego urządzenia z elektronicznym sterowaniem grzałkami, generatorem i nawiewem ...... taki wiesz wkładasz mokre wyjmujesz gotowe ..... ;) już mam nawet obudowę z nierdzewki i sterowanie .... ;) Q.... ja jednak mam ADHD .... :smieszek :smieszek :smieszek

Robert ;)
601-353-601

10 lut 2011, o 14:29
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Usuń ciasteczka | Ekipa
Nieprzeczytane posty | Nowe posty | Zobacz swoje posty